Jak włączyć białko konopne do swojego planu treningowego
Na produkty konopne przychylnie spogląda coraz więcej osób. Ich szeroki wybór pozwala znaleźć takie, które będą odpowiadały indywidualnym potrzebom. Wśród chętnie włączających je do diety są sportowcy i osoby aktywne. Zwracają uwagę m.in. na białko konopne, które ma wiele właściwości wspierających nasze zdrowie.
W ostatnich latach konopie zaklasyfikowano do grupy superfood. Są to produkty spożywcze mające wyjątkowo dużo białka, minerałów, witamin i innych istotnych dla zdrowia składników. Dlaczego warto wzbogacić swój jadłospis o białko konopne i jak to zrobić?
Czym jest i jakie są właściwości białka konopnego?
Białko konopne, czyli proteiny konopne, pozyskuje się poprzez tłoczenie na zimno nasion konopi siewnych. W tym procesie oddziela się olej i mąkę konopną. Tę drugą ponownie się przetwarza, tym razem po to, aby oddzielić proszek białkowy, a więc właśnie białko konopne.
W białku konopnym (https://kombinatkonopny.pl/produkt/bialko-konopne-200-g/) jest duża różnorodność aminokwasów, obecne są również aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie produkować. Są to m.in. histydyna i cysteina wspierająca rozwój masy mięśniowej. Poza aminokwasami znajdziemy witaminę C i E, a także mikroelementy: cynk, magnez i żelazo. Jest też błonnik niezbędny dla prawidłowego trawienia.
Dla sportowców istotne jest również to, że białko konopne przyspiesza regenerację mięśni i dodaje energii, co jest niezbędne m.in. przed treningiem.
Włączenie białka konopnego do diety – do czego je dodać?
Sportowcy i ci, którzy prowadzą aktywny tryb życia, mają zwiększone zapotrzebowanie na białko. Chociażby z tego względu włączenie białka konopnego do diety jest jak najbardziej zasadne. Białko konopne możemy kupić jako samodzielny produkt, ale często stanowi jeden ze składników odżywek dla sportowców. Zdaniem specjalistów po białko konopne można sięgać zarówno przed jak i po treningu. Za optymalną porcję uważa się 30 gramów.
Samo włączenie do diety nie jest trudne, bo białko konopne można z łatwością dodać do wielu posiłków. Nada się do koktajli, smoothie, jogurtu, omletów i batoników proteinowych.
Przykładowe przepisy
W przypadku smoothie i musli z jogurtem wystarczy, że dodamy odrobinę białka konopnego i gotowe. A co z innymi wspomnianymi propozycjami? Zacznijmy od omletu.
Aby przygotować smaczny omlet, potrzebujemy 1 jajka, 100 g odsączonego serka wiejskiego, łyżkę białka konopnego, połówkę banana, łyżeczkę syropu z agawy, łyżkę mąki i szczyptę proszku do pieczenia. Najpierw mieszamy jajko, banana i serek, następnie dodajemy pozostałe składniki, mieszamy i smażymy z dwóch stron na patelni.
Batoniki proteinowe też nie są trudne. Tutaj co prawda mamy większą ilość białka, ale będzie się ona dzielić na kilkanaście porcji. Potrzebujemy: 150 g migdałów, 350 g namoczonych daktyli bez pestek, 70 g białka konopnego, 120 g masła orzechowego, łyżka cynamonu, 2 łyżki syropu klonowego i szczypta soli.
Wszystkie składniki mielimy i miksujemy na lepkie i zwarte ciasto. Jeśli jest za kruche, to dodaje się łyżkę wody. Foremkę do ciasta wykładamy papierem do pieczenia, przekładamy masę i rozwałkowujemy do grubości 1 cm. Na koniec na pół godziny wkładamy całość do zamrażarki i kroimy na 16 batoników.
Białko konopne jest pełnowartościowe i lekkostrawne. Oprócz tego wiąże się z takimi zaletami jak dostarczanie energii, czy wpływ na szybszą regenerację organizmu po treningu. Zalicza się więc do produktów spożywczych, jakich w diecie sportowców zabraknąć nie może.