Dawne cmentarze ewangelickie w rejonie Słupska

Dawne cmentarze ewangelickie w rejonie Słupska

Na mapie okolic Słupska widnieją punkty, które kiedyś pełniły funkcję wiecznych spoczynek. Niektóre z tych miejsc są obecnie pielęgnowanymi skrawkami przeszłości, natomiast inne niemalże zniknęły z krajobrazu. Prześledziliśmy historię i obecne losy dawnych cmentarzy protestanckich w tej części Polski.

W przeszłości, miejsca pochówku były integralnym elementem każdej społeczności. Obok cmentarzy położonych w bezpośrednim sąsiedztwie świątyń, tworzono także takie, które usytuowane były w innych lokalizacjach – na skraju dróg wiodących do wsi, pośród pól czy nieopodal zabudowań. Nie brakowało też prywatnych cmentarzy rodowych, założonych przez lokalnych posiadaczy ziemskich.

Niestety, dzisiaj stare nekropolie z czasów niemieckich w naszym regionie są często miejsca zaniedbane. Po latach powojennych obfitujących w zmiany polityczne i społeczne, te miejsca często popadały w zapomnienie. Część z nich została wchłonięta przez rosnącą dziko naturę, ale to człowiek jest odpowiedzialny za wiele zniszczeń.

Na szczęście, dzięki zaangażowaniu lokalnych stowarzyszeń, samorządów i samych mieszkańców, powoli przywraca się pamięć o tych cmentarzach ewangelickich. Na terenach, które niegdyś pełniły funkcję nekropolii, tworzone są lapidaria i pomniki. Tablice informacyjne służą za przypomnienie dla mieszkańców i turystów o wielokulturowym dziedzictwie naszego regionu.