Peeling kwasowy – rewolucja w pielęgnacji skóry

Peeling kwasowy – rewolucja w pielęgnacji skóry

Peelingi chemiczne stanowią jeden z najbardziej rewolucyjnych zabiegów w pielęgnacji skóry stosowanych zarówno w profesjonalnych gabinetach, jak i warunkach domowych. Dzięki specjalnie dobranym kwasom, produkty te delikatnie złuszczają wierzchnie warstwy skóry oraz stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

Peelingi kwasowe (chemiczne) – na czym opierają swoje działanie?

Działanie peelingu chemicznego opiera się na specjalnie dobranych substancjach, które aplikowane na skórę, powodują kontrolowane złuszczanie naskórka. Efektem tego procesu jest głęboka regeneracja skóry oraz wyraźne jej wygładzenie, gdyż peeling kwasowy pobudza jednocześnie produkcję elastyny i kolagenu.

W roli podstawowych składników tego rodzaju peelingów, stosuje się zwykle:

  • kwas glikolowy z grupy kwasów AHA (alfahydroksykwasy), wykazujący delikatne działanie złuszczające,
  • kwas mlekowy z grupy AHA, przeznaczony do cery wrażliwej i suchej, gdyż poza złuszczaniem, jednocześnie nawilża,
  • kwas salicylowy z grupy kwasów BHA (betahydroksykwasów), pomagający oczyścić i zwężyć rozszerzone pory, przyczyniając się do redukcji problemów trądzikowych,
  • glukonolakton w grupy kwasów PHA (polihydroksykwasów), silnie nawilżający, delikatnie złuszczający (jest łagodniejszy od kwasów AHA i BHA), działający antyoksydacyjnie.

W momencie aplikacji kwasów na skórę pod postacią peelingu, dochodzi do reakcji rozkładającej martwe komórki naskórka. W zależności od tego, jaki rodzaj kwasów został zastosowany oraz w jakim stężeniu, składniki aktywne mogą działać zarówno powierzchniowo, jak i penetrować skórę głębiej, nawet na poziomie skóry właściwej. W efekcie dochodzi nie tylko do złuszczania, ale i pobudzenia procesów regeneracji. Kwasy wywołują w skórze impuls do produkcji nowych komórek. Zwiększa się produkcja elastyny i kolagenu, które odpowiadają za młody wygląd.

Kiedy warto zastosować peeling kwasowy?

Ze względu na wiele korzystnych efektów dla skóry, peelingi kwasowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Regularne ich przeprowadzanie z wykorzystaniem odpowiednich kwasów w bezpiecznym dla naszej cery stężeniu może sprawić, że uzyskamy spektakularne efekty w postaci znaczącej poprawy jakości skóry i młodszego wyglądu. Nierzadko peelingi chemiczne stanowią alternatywę dla innych, bardziej inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Peeling kwasowy warto zastosować szczególnie, jeśli zmagasz się z przebarwieniami, rozszerzonymi porami i zaskórnikami, masz widoczne blizny o różnym podłożu, Twoja skóra utraciła jędrność i brakuje jej blasku, a także zauważasz oznaki starzenia się. Peeling chemiczny stanowi również doskonałą bazę dla innych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż poprawia absorpcję składników aktywnych z aplikowanych kosmetyków. Dzięki temu możesz osiągnąć lepsze efekty w znacznie krótszym czasie.

Uwaga! Niezwykle ważna jest ochrona skóry po zabiegu z użyciem kwasów. Konieczne jest unikanie bezpośredniego nasłonecznienia oraz stosowanie kremów zawierających wysoki filtr SPF. Istotne jest również dbanie o silne nawilżanie skóry i unikanie kosmetyków zawierających w składzie substancje wysuszające. 

Nie każdy może stosować peeling z kwasami. Przed użyciem zapoznaj się z przeciwwskazaniami

Mimo wielu korzyści, jakie mogą zaoferować nam peelingi zawierające kwasy, niestety nie są one odpowiednie dla każdego. Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest m.in. ciąża i karmienie piersią. Nie powinno się ponadto wykonywać takiego peelingu bez konsultacji z lekarzem w przypadku aktywnych infekcji skórnych (np. opryszczka) czy chorób dermatologicznych (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty). Należy również być ostrożnym w przypadku przyjmowania na stałe pewnych leków zawierających retinoidy czy antybiotyki (substancje te mogą sprawiać, że skóra jest bardziej podatna na podrażnienia).